İZNİK’TE GEZİLECEK YERLER

İznik Gölünde Ressamlara Havlu Attıran Gün Batımı

NİHAT’IN YERİ BALIK RESTAURANT / İZNİK

Programa tersten başladık ama bu gün batımı sona konmaya gelmez güzellikte. İznik Gölü’de gün batımı Picasso’ya, Van Gogh’a mesleği bıraktırır cinsten, ayarsızca, fütursuzca güzel.
Gün batımı o kadar güzeldi ki nadir görülen bir şeye denk geldiğimizi düşündük. Sorduk; “Çok mu ballıyız?” Dediler; “Ekinoksa yaklaştıkça gün batımı harika bir hal alıyor ama burada gün batımı her gün güzel”.

Bilirsiniz, Mayalar, İnkalar, Mısırlılar gibi bir çok eski medeniyet Ekinoks’u ilahi bulmuş ve tapınakların pencerelerini Ekinoks günlerinde güneş bir camdan girip diğerinden çıkacak şekilde ayarlamış. İznik Gölü’ünde ise doğal bir ekinoks penceresi var: Gölü çevreleyen Katırlı Dağları ve Samanlı Dağları Karsak Boğazı’nda kısa bir mola veriyor ve Ekinoks vakti güneş tam da oradan gölün içine batıyor. Bu tarihlere +/- 7 gün civarında giderseniz sadece minik bir sapma olacaktır. Yine o destansı gün batımını yakalarsınız. Ancak daha sonra gün batımı boğazdan dağların arkasına doğru kaymaya başlıyor. Ekinoks vakti gidemeyenler üzülmesin, hava açık olduğu sürece burada gün batımı her şekilde legen-dary.

Bu sene (2017) ekinoksun tam tarihleri 20 Mart ve 22 Eylül. Gitmeden önce mutlaka hava durumuna bakın. Hava çok bulutlu ve kapalıysa o güzel manzaraları göremeyebilirsiniz.

Göl Balıklarını Tadın

İznik Gölü ve bu gölden çıkan balıklar, İznik mutfağının bel kemiği. Elbette her balığın lezzetinin maksimumda olduğu bir pişirme yöntemi var. Nasıl ki küçük deniz balıklarının buğlaması, büyük deniz balıklarının ızgarası makbulse, İznik Gölü’nden çıkan yayının tavası ve sarı balığın da kızartması makbul. Göl kenarındaki restoranlarda, bu balıkları deneme şansınız var.

Ayasofya Müzesi ve Camisi

İznik’te gezilecek yerler listesinin başında şehir merkezine geldiğinizde meydanda sizi karşılayan Ayasofya Müzesi ve Camii geliyor. İçeri girip gezebilirsiniz. Eski bir kilise olan bu yapı yine kötü restorasyondan nasibini almış. Camii olarak hizmet veriyor olsa da Hristiyanlar için çok önemli, 7.Ekümenik Konsil’in burada toplandığı düşünülüyor. Şehrin 4 ana kapısının kesişim noktasında bulunan yeri ile de stratejik bir konumda.

Yeşil Camii

İznik Müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hatun İmareti ise ben gittiğimde restorasyon çalışması nedeniyle kapalı idi.

Eski İznik Evleri ve Çarşısı

Bu yol üzerinde tarihi yapılar ve eski İznik evlerini görebilir, çini işleri satan irili ufaklı pek çok dükkanı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yıllanmış çınar ağaçları size İznik surlarının İstanbul Kapısı’na eşlik edecek.

 

Nihat TEMEL
Nihat'ın Yeri Balık Restaurant